Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SZTUKA ZE ŚMIECI > ‚Od-zysk’ czyli polski design 3R
Lampa stołowa miedziana na drewnianym klocku

Lampa stołowa miedziana na drewnianym klocku

Etui na tablet

Etui na tablet

Brelok drewniany – „Rower”

Brelok drewniany – „Rower”

Lampa stołowa szklana kolorowa w łatki

Lampa stołowa szklana kolorowa w łatki

Puf „Uff”

Puf „Uff”

Felicea kosmetyki naturalne- Zestaw Delikatny – Świąteczny Prezent

Felicea kosmetyki naturalne- Zestaw Delikatny – Świąteczny Prezent

PUZZLE DREWNIANE WSZYSTKO DO JAZDY 26 X 49 CM

PUZZLE DREWNIANE WSZYSTKO DO JAZDY 26 X 49 CM

Stalowa lampa wisząca czarna

Stalowa lampa wisząca czarna

‚Od-zysk’ czyli polski design 3R

‚Od-zysk’ czyli polski design 3R

Na dobry początek chciałabym polecić wszystkim wystawę „od – ZYSK” – polski design 3R – recycle, reused, reduce, którą można oglądać jeszcze do końca sierpnia w krakowskiej Galerii

BB: http://www.galeriabb.com/_galeria/index.php?mod=exhibitions&id=218&content=info_wystawa&type=0

foto_3

foto_15

– “Tytuł wystawy „od-ZYSK” podkreśla nasze intencje jako organizatorów wystawy. Odzyskujemy odpady, czyli tworzymy całkowitą nową wartość: unikatowy przedmiot możliwy do wykorzystania w codziennym życiu. Osiągamy więc podwójną korzyść, czyli zysk – my, jako odbiorcy, bo design recyclingowy z zasady jest tańszy i dostępny dla naszych kieszeni. Także korzysta na tym środowisko, w którym żyjemy. Produkujemy bowiem mniej odpadów i oszczędzamy energię, która jest wykorzystywana na ich przetworzenie oraz wytworzenie materiałów do produkcji nowych produktów – tłumaczy właścicielka galerii.”

– “Środowisko, w którym żyjemy, nie jest przestrzenią nieograniczoną i nie pomieści wszystkich, produkowanych w coraz większych ilościach, śmieci. Musimy więc nauczyć się je przetwarzać – mówi z entuzjazmem Anita Bialic.

– ”Naszym celem, jako galerii, jest tworzenie pozytywnego snobizmu na posiadanie sztuki i designu w naszych domach. Powoli jesteśmy zmęczeni nadprodukcją oraz nasyceni dobrami, które nieustannie powstają. Może więc otaczanie się przedmiotami z obszaru recycling designu, oczywiście o nienagannym, starannym wykonaniu i zawsze o bardzo indywidualnych i niepowtarzalnych cechach, stanie się wkrótce w Polsce powszechnie obowiązującą modą? – dodaje właścicielka Galerii BB.”

A dla tych, którzy galerii odwiedzić osobiście nie mogą, kilka słów o zasadzie 3R, będącej tematem przewodnim wystawy:

Zasada 3R – reduce, reuse, recycle

W wersji spolszczonej zasada 3U tj. Unikaj kupowania zbędnych {reklama}rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj; ma ona na celu promocję stylu życia zdrowego dla środowiska w którym żyjemy.

A co to oznacza w praktyce?

Wg. Wikipedii: Pierwszy czasownik (reduce czyli ogranicz) przypomina o możliwości zmniejszenia ilości generowanych odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów – unikaj kupowanie zbędnych lub niepotrzebnych rzeczy, unikaj towarów nadmiernie opakowanych (niepotrzebnie nadmiernie opakowanych).

Drugi (reuse czyli użyj ponownie) przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska, powstałych zarówno wskutek efektów ubocznych produkcji jak i akumulacji śmieci. Odnosi sie do propozycji ponownego, wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu.

Wreszcie ostatni czasownik (oddaj do odzysku / recycle) mówi co należy zrobić w sytuacji, gdy nie można zrezygnować z produktu, a powstałego z niego odpadu nie da się wykorzystać ponownie: należy go wrzucić do odpowiedniego pojemnika celem ponownego wykorzystania w produkcji.

Kolejność czasowników nie jest w tym zwrocie przypadkowa. Największe korzyści dla środowiska niesie ograniczanie nadmiernej konsumpcji oraz wielokrotne użycie – czyli jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad. Wreszcie ich racjonalne przetwarzanie pomaga ograniczyć obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych i wspomnianą wcześniej akumulacją śmieci.

Pomimo, że poziom świadomości na temat recyclingu w Polsce jest w dalszym ciągu na bardzo niskim poziomie, pojawia się coraz więcej inicjatyw społecznych, mających na celu przeprowadzenie małej rewolucji w tej dziedzinie…

I tak na przykład Stowarzyszenie To.pole http://to-pole.org/?page_id=121 ponad dwa lata temu rozpoczęło pracę u podstaw, rozpoczynając edukację na temat ART RECYCLINGU i zasad ekologicznego myślenia, czyli właśnie 3R – REDUCE, REUSE, RECYCLE

Przeczytaj również
Siła sztuki ze śmieci

Siła sztuki ze śmieci

Najmniej widać co dzieje się pod wodą. Jednak na plażę woda „oddaje” to co bezkarnie zostało do morza wrzucone. Na szczęście organ...

Lepsze życie plastikowej butelki! –  Veronika Richterová

Lepsze życie plastikowej butelki! – Veronika Richterová

Wiemy już, że można butelki PET zamienić na materiał budowlany i stworzyć piękny dom. Mamy wyjątkową biżuterię ---> Ekoista, al...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2017 dekoeko.com