Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SLOW FOOD > Żywność ekologiczna – wstęp
Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

Pierścionek z drewna#16

Pierścionek z drewna#16

Kolczyki z drewna #13

Kolczyki z drewna #13

Kolczyki z drewna #11

Kolczyki z drewna #11

Bluzka lniana KIMONO

String bag linien naturel

String bag linien naturel

Kolczyki z drewna #14

Kolczyki z drewna #14

plecak 2w1

plecak 2w1

Żywność ekologiczna – wstęp

Żywność ekologiczna – wstęp

Żywność ekologiczna to określenie żywności produkowanej metodami rolnictwa ekologicznego tj. alternatywnego systemu, który poprzez stosowanie środków naturalnych i nieprzetworzonych technologicznie zapewnia trwałą żyzność gleby, zdrowie zwierząt, nie zatruwa środowiska, a przy tym pozwala produkować wysokiej jakości, zdrowe produkty rolnicze (więcej na temat zasad stosowanych w ekorolnictwie znajdziesz tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rolnictwo_ekologiczne)

Na czym polega ekorolnictwo?

Ekorolnictwo to metoda wytwarzania żywności bardziej zróżnicowana biologicznie tj. gospodarstwo ekologiczne nie może się specjalizować wyłącznie w uprawie roślin czy hodowli zwierząt, czyli monokulturowych uprawach, które są typowe dla produkcji przemysłowej. Polega na stworzeniu naturalnego ekosystemu, w którym uzyskuje się zamknięty obieg materii organicznej – rośliny są spożywane przez zwierzęta, a te przetwarzają pożywienie w nawóz i cykl się zamyka. Taki sposób jest zgodny z naturą, cyklami w przyrodzie, porami roku. Zapewnia biologiczną samoregulację, poprawia mikroklimat, stosuje metody ochrony gleby, wody a także krajobrazu, czego efektem są produkty rolne o wysokiej jakości biologicznej.

Dlaczego muszę płacić więcej za EKOŻYWNOŚĆ?

Produkcja ekologiczna jest bardziej czasochłonna, a przez to mniej wydajna ze względu na niestosowanie chemii oraz stosunkowo niewielki obszar pól uprawnych. Powoduje to mniejsze plony (o około 1/3) w porównaniu do gospodarstw standardowych. Brak efektu skali powoduje wyższe koszty jednostkowe produkcji. To wszystko wpływa na ceny takich produktów, które zwykle są niestety 2-3 razy wyższe od żywności przemysłowej.

Czy warto?

Wszystko zależy od Twoich priorytetów… Musisz zdawać sobie sprawę, że produkty {reklama}żywnościowe produkowane przez międzynarodowe koncerny sa naszpikowane chemią, czasami mając naprawdę niewiele wspólnego z naturalną żywnością, którą daje nam ziemia. Jeśli więc zależy Ci na zdrowym jedzeniu, które przecież jest Twoim paliwem, to zdecydowanie warto zainwestować nieco więcej, a przez to czuć się lepiej. Dzięki żywności o wysokiej jakości inwestujesz w swoje zdrowie długofalowo…

A przy okazji przyczyniasz się bezpośrednio do spadku bezrobocia na wsi – zmniejszona mechanizacja jest zastępowana pracą ludzi, gospodarstwo naturalne to często podstawa funkcjonowania rodzinnego przedsiębiorstwa turystycznego.. Źródłem utrzymania coraz częściej staje się również sprzedaż własnych przetworów jako luksusowych produktów ekologicznych.

Ekorolnictwo w Polsce / UE

Rynek żywności ekologicznej w Polsce coraz bardziej rośnie. Rośnie także powierzchnia polskich upraw ekologicznych (1% powierzchni kraju). Żywność certyfikowaną kupuje już ok. 7% polskich konsumentów – głównie w specjalistycznych sklepach (około 200), na półkach zlokalizowanych w ekologicznych wyspach w supermarketach oraz bezpośrednio u rolników.

Warto wiedzieć, że producenci i przetwórcy żywności ekologicznej posiadają certyfikaty i mają obowiązek oznaczania nimi swoich produktów. W Polsce stosowane są certyfikaty 11 firm m.in. Agrobiotest, Bioeksperta, Biocert, Ekogwarancja PTRE, Cobico, PCBC i PNG. Szukaj ich na opakowaniach produktów!

W Unii Europejskiej żywność ekologiczna jest oznaczona za pomocą tzw. EUROLIŚCIA.

UWAGA – określenie “żywność ekologiczna” często bywa używane w języku potocznym zamiennie z pojęciem “zdrowa żywność“. To drugie określenie jest jednak tylko wytworem marketingowym i nie ma nic wspólnego z certyfikatami, może, ale nie musi być żywnościa produkowana metodami ekologicznymi.

Przeczytaj również
Tip 10

Tip 10

Jedz sezonowe owoce i warzywa! Przede wszystkim są zdrowsze i dobrze wpływają na Twoją kondycję (natura najlepiej wie, co jest nam...

Książki to dobry prezent

Książki to dobry prezent

Jeśli kupujecie prezenty na ostatnią chwilę mamy kilka książkowych propozycji. Lista książek w duchu slow life, idealne lektury do...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2018 dekoeko.com