Czy technologia druku 3D może pomóc zmniejszyć ilość plastikowych odpadów? 

Deko Eko

January 20, 2022

Czy drukarki 3D mogą być wykorzystane przy redukcji odpadów z tworzyw sztucznych? Jeśli tak to w jaki sposób? W tym artykule przyjrzymy się, co łączy drukarki 3D z technologią upcyklingu, a także jakie są przykłady zastosowania druku 3D w przetwarzaniu odpadów.

Co najmniej od kilku lat plastik uważany jest za największego wroga środowiska. Przez dziesięciolecia ludzie używali plastiku jako materiału opakowaniowego lub tańszej alternatywy dla wielu produktów - od wystroju wnętrz po części samochodowe.

Nie będzie to przerysowaniem, jeśli stwierdzimy, że plastik istnieje prawie wszędzie, w każdym zakamarku naszego życia.

Plastikowy kryzys bardzo często pojawia się w kontekście zanieczyszczenia mórz. Tworzywa sztuczne naruszają florę oraz faunę morską, zaś przytłaczająca większośc polimerów nie jest biodegradowalna, przez co plastikowe odpady dryfują przy brzegach. Niestety, to tylko wierzchołek góry lodowej. 

Niemal każdy element łańcucha produkcji tworzyw sztucznych szkodzi środowisku. Produkcja polimerów wymaga użycia metody fracking (szczelinowania) i wydobywania paliw kopalnych – działań, które prowadzą do zwiększonego zanieczyszczenia powietrza i wody. Jest to szczególnie niebezpieczne dla lokalnych społeczności, gdzie zanieczyszczenie powietrza - spowodowane głównie metanem - zwiększa m.in. ryzyko chorób układu oddechowego. 

Poniższe video przybliża złożoność problemu.

The Story of Plastic (Animated Short)

Czy plastik mógłby być używany w bardziej zrównoważony sposób? Tak, ale produkcja to tylko część problemu. Wiele zależy od naszych zwyczajów konsumenckich, np. tego co dzieje się z plastikiem po upływie  jego przydatności użytkowej. Założeniem gospodarki cyrkularnej jest wprowadzanie plastikowych odpadów do ponownego obiegu, jednak to musi wiązać się z edukacją konsumencką. 

W przypadku niektórych zastosowań, tworzywa sztuczne trudno jest zastąpić innym materiałem. Niektóre produkty wymagają opakowania z tworzywa sztucznego, ponieważ jest ono trwalsze niż alternatywy na bazie włókien.

Skoro nie jest tak łatwo zatrzymać produkcję plastiku, może warto skoncentrować się na metodach przetwarzania odpadów?

Upcykling tworzyw sztucznych – co to właściwie jest?

Upcykling plastiku oznacza wymyślanie na nowo produktów z tworzyw sztucznych - ponowne użycie odpadów z tworzyw sztucznych w kreatywnym procesie, którego rezultatem jest zupełnie nowy produkt o wyższej wartości niż materiał wyjściowy (jeśli interesuje Cię ten temat, zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu - możesz przeczytać o sposobach upcyklingu banerów reklamowych i starych katalogów produktowych lub o ogólnych korzyściach płynących z upcyklingu odpadów). Upcykling, w odróżnieniu od recyklingu, nie wymaga przemysłowej skali, co pozwala wprowadzać tę metodę w małej firmie, a nawet w domu.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Deko Eko, pomogliśmy wielu markom znaleźć sposoby na upcykling odpadów i zainspirować pracowników do wspierania inicjatyw upcyklingowych.

Upcykling okazał się skutecznym sposobem zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. Podczas gdy recykling tworzyw sztucznych wymaga produkcji nowych tworzyw sztucznych – więcej na ten temat w tym artykule – upcykling nie generuje żadnych zanieczyszczeń w procesie, nie wymaga dodatkowych tworzyw sztucznych do działania i jest możliwy do wdrożenia nawet na małą skalę. 

 

 

Druk 3D łączy siły z upcyklingiem

Nowym trendem w zakresie upcyklingu jest wykorzystanie technologii druku 3D w przetwarzaniu odpadów. Podczas gdy niektórzy nadal postrzegają druk 3D jako nowinkę techniczną dla geeków, otworzył on drzwi do łatwiejszej produkcji półkompozytów, a także do automatyzacji różnych procesów produkcyjnych. Ma zastosowanie zarówno w medycynie (np. drukowanie elementów respiratorów w trakcie pandemii), jak i sztuce.

Co więcej, cały proces drukowania 3D pozwala na bezproblemowe wprowadzanie odpadów z tworzyw sztucznych.Po zebraniu materiału, kategoryzacji i umyciu, odpady są następnie przekształcane w płynny materiał bazowy. Ta baza jest z kolei używana do drukowania - pomyśl o tym jako o tuszu i arkuszach papieru w jednym, gdy mówimy o zwykłej drukarce.
 

Współpraca Deko Eko i inne projekty oparte na druku 3D

Wiesz już czym jest upcykling, a także jak druk 3D może pozytywnie wpływać na proces przetwarzania odpadów z plastiku. Czas zatem na przykłady projektów, które łączyły metody druku 3D z upcyklingiem.

Ciekawy przykład to projekt agencji z Rotterdamu, która wykorzystuje odpady z tworzyw sztucznych do drukowania ławek. Celem jest wykorzystanie plastiku w zamkniętym obiegu, gdzie materiał znajduje swoją drogę, aby stać się częścią zewnętrznego otoczenia. Zaprojektowane z myślą o zdrowych plecach, ergonomiczne ławki są drukowane na drukarkach 3D. Projekt był częścią inicjatywy Print Your City i umożliwił mieszkańcom greckiego miasta Saloniki przekazanie własnych odpadów i wybranie przedmiotu – takiego jak stojaki na rowery czy wspomniane ławki – do wydrukowania i umieszczenia w określonym miejscu. To fantastyczny przykład społecznego wymiaru wdrożenia upcyklingu. 

 

 

Deko Eko także ma za sobą kilka ciekawych realizacji na styku druku 3D i upcyklingu. Jednym z nich była współpraca z Coca Colą.

Projekt składał się z trzech etapów. Pierwszym była analiza zebranych odpadów, które można wykorzystać w procesie twórczym. Po stworzeniu prototypów wykorzystaliśmy technikę druku 3D do wykonania kompozytu na bazie tworzywa sztucznego, który następnie przekształciliśmy w unikalne zegary ścienne i kosze. Każdy produkt był jedyny w swoim rodzaju, dzięki wyjątkowemu sposobowi produkcji.

W innym projekcie - dla marki L’Oreal, Deko Eko wpadło na pomysł zbiórki opakowań po szamponach linii Garnier i przekształcenia odpadów w obiekty użyteczności publicznej. Projekty koncepcyjne obejmowały karmniki i ule z odpadów, które mogłyby zostać następnie wykorzystane w kampanii edukacyjnej marki.

Deko Eko współpracowało też z innymi markami, które chciały zrobić krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Więcej na ich temat przeczytasz poniżej:

 

 

Odkrywanie świata upcyklingu i druku 3D przynosi o wiele więcej przykładów, poza naszymi własnymi ukończonymi projektami i prezentacjami. Inspiracją mogą być takie zastosowania tych metod jak sieci na ryby z odpadów dla greckich rybaków (inicjatywa The New Raw Studio) lub projekt firmy Yuma Labs z Belgii, która współpracowała z festiwalem Tomorrowland w celu zbierania plastiku i tworzenia z niego stylowych okularów dla uczestników.

 

Jak wprowadzić upcykling do Twojej strategii gospodarowania odpadami

Jeśli szukasz sposobów na zmianę politykę gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych w Twojej firmie, dobrze trafiłeś! Deko Eko specjalizuje się w łączeniu firm z projektantami, którzy zamieniają odpady w zupełnie nowe produkty. 

Skontaktuj się z nami i poszukaj upcyklingowych inspiracji na zagospodarowanie Twoich odpadów!

Related Content